Stát a sport 2

7. 03. 2018 9:25:32
Současný stav vztahu státu a tělovýchovy ze všeho nejvíc připomíná Potěmkinovy vesnice. Jsme svědky světoborných prohlášení vrcholných představitelů ČUS, ČOV a MŠMT, jak se to teď bude dělat dobře (a za mnohem větší peníze).

Jenže - neřídili snad tyto instituce sport až dosud? A to tak, že to dovedli k absenci jakéhokoliv systému, totálnímu nedostatku finací (tam, kde by měly být) a k nezřízenému řádění mafií ve sportu?

Naprosto nechápu, proč by stát - pokud chce smysluplně plnit svou roli ve sportu a tělovýchově obecně - měl v tomto chaosu pokračovat? Proč by měl nadále být ve vleku šíbrů, co si ze sportu udělali dojnou krávu?

Stát musí jasně definovat své zájmy a priority ve sportu a musí je umět prosazovat. A to zákonem a prostřednictvím státního orgánu. A já se obávám, že to nemůže být nějaká agentura. Co to je - agentura? Zprostředkovatel? Někdo, koho si najmu, aby za mne udělal něco, co bych sice chtěl, ale neumím to? Někdo, kdo bude radit - ale komu?

Úsměvné je, když se dočítám, že předseda ČUS Jansta tvrdí, že bude spoluvytvářet nový systém podpory sportu - no a co proboha dělali doteď? Skutečně si myslí, že by stát měl udělat kozla zahradníkem?

A všimněte si, že se stále mluví jen o penězích. Nikdy o systémových změnách v organizaci tělovýchovy, i když podle mne by právě o to mělo jít. Tvrdím, že ať do této džungle nalijete jakékoliv množství peněz, výsledek se nedostaví. Jen se zvýší korupce.

Prvním a základním krokem k založení fungujícího systému sportu musí být definování jednotlivých subjektů:

1) stát - co stát chce, jaké jsou jeho priority, jak je chce prosazovat, které subjekty budou jeho partnery, kolik peněz na to chce věnovat, jak a podle jakých kritérií je bude rozdělovat a kde na to vezme.

2) sportovní organizace - to jsou sportovní svazy. Ty jsou plně odpovědny za svou činnost a za dosažné výsledky.

3) státní správa - kraje, obce. Ty mají nezastupitelnou úlohu ve velmi důležité oblasti tělovýchovy - tzv. oblasti Sportu pro všechny.

Neméně důležité je definovat oblasti tělovýchovy a míru jejich vztahu ke státu:

1) státní reprezentace - oblast, kterou stát bude podporovat. Musí se stanovit kritéria hodnocení - výsledky, význam jednotlivých sportů ve světovém měřítku, zájem na zvýhodnění (protože tam jsou výsledky a předpoklad úspěchu). Sportovní svazy a organizace budou příjemci takto stanovených financí - na reprezentaci.

2) spolková tělovýchova - to je oblast, kterou stát podporovat nebude. Je ve výlučné péči sportovních svazů. Zjednodušeně řečeno jsou to ligové a další soutěže.

3) mládež a sport pro všechny - zde opět má hlavní podíl na zajištění stát.

Je jasné, že se jednotlivé složky prolínají, ale právě proto musí být stanovena jasná pravidla, aby státní podpora mířila adresně tam, kam stát chce. A jednotlivé subjekty musí tato pravidla respektovat a dodržovat. Proto musí být přijat Zákon o sportu.

Stát pak musí mít jediný úřad, který to bude řídit. A obávám se, že jen agentura to být nemůže, aby mohl ten úřad uplatňovat zákon, musí mít takové pravomoci, že už to de facto bude ministerstvo.

ČUS nebo nějakou jinou formu ČSTV stát potom nepotřebuje. jestliže sportovní svazy usoudí, že nějakou svoji střešní (odborovou) organizaci potřebují, mohou si ji samozřejmě vytvořit, ale platit ji budou ze svého (podotýkám, že nikoliv z peněz na reprezentaci a mládež). Pak nechápu, proč by to dělaly. Ona totiž ČUS není nic jiného, než organizace na prosazování zájmů určitých subjektů - bez ohledu na obecný prospěch.

ČOV - samostatný subjekt, národní olympijská organizace, součást MOV. Jak již jeho název a definice říká, má na starosti olympizmus v zemi a reprezentaci na OH. Není státním orgánem a nemá v tomto smyslu žádné pravomoci. Jsou ovšem země, kde tomu tak je a NOV pak plní funkci ministerstva (třeba v Itálii), ale podle mne to není optimální varianta, státní orgán ve sportu se musí zodpovídat jen vládě, nikoliv ještě nadnárodní korporaci.

Celá věc je samozřejmě mnohem složitější, právě proto ale je nutno její základní schema zásadně zjednodušit. Aby bylo jasno kdo, co, jak a za kolik. Ne jako dnes, kdy se svolá asi tak tisíc lidí, kde se mele páté přes deváté, nakonec se odhlasuje připravené usnesení - a nic se nestane. Jen předseda vydá prohlášení do novin (jak je stát okrádá).

Pominul jsem třeba zdroje financování sportu ze strany státu - pomocí fondu, který bude kapitolou státního rozpočtu a do kterého budou proudit daně z určených druhů podnikání. Nebo právní postavení profi sportovců, což dnes zcela chybí a třeba ligový fotbalista se považuje tu za podnikatele, tu za zaměstnance, tu za pracovníka na dohodu - jak se to zrovna hodí.

No ale - obávám se, že stát neví, co chce. Nebo pokud jo, je mu jedno, že vše zůstane při starém. Jen aby měl klid, naleje do té žumpy další miliardu.

Autor: Petr Utěkal | středa 7.3.2018 9:25 | karma článku: 11.22 | přečteno: 338x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Sport

Petr Těthal

Pavel Kousal – skrytý „poklad“, zatím jen v ELH?

Sparta letos naplňuje očekávání a její hráči taktéž. Mě asi nejvíc překvapil Pavel Kousal. A to svojí komplexností a vlivem na hru.

27.3.2024 v 14:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Petr Těthal

MS v ledním hokeji divize IIIA

V Kyrgyzstánu se konalo MS jedné z nižších divizí (divize IIIA), pojďme se na tento turnaj podívat malinko blíž.

19.3.2024 v 14:44 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 199 | Diskuse

Petr Mašín

Iron Dad – První nádech svobody

První kapitola mé cesty na dlouhý triatlonový závod, Iron Man. O mém bezstarostném dětství a prvním horském kole, díky kterému jsem pochopil, že v životě budu chtít dál a výš.

16.3.2024 v 15:29 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 136 | Diskuse

Milan Macho

Fotbalové nůžky se rozevírají

Budíček! Probuďme se ze snu, že se úroveň české fotbalové ligy nějak výrazně zvedla. Fakta z Evropské ligy: Liverpool – Sparta 11:2, AC Milán – Slavia 7:3. Smutný rezultát měření sil zástupců české ligy s anglickými a italskými.

15.3.2024 v 19:22 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 326 | Diskuse

Petr Těthal

Play-off, baráž, systém prolínání soutěží… Co je nejvíce fér?

V ELH započaly vyřazovací boje. A jako každý rok zároveň s nimi začala debata o tom, kolik týmů by mělo postoupit do play-off a samozřejmě se stočí i řeč na baráž. 100 lidí = 100 názorů. Tady je ten můj.

15.3.2024 v 13:35 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 148 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 930
Jsem člověk, který se řídí svým rozumem. Vše, co nemá logiku a postrádá elementární etiku, mne irituje.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...