Národní sportovní agentura

20. 06. 2019 12:39:08
Tak máme nové ministerstvo sportu. Sice to de jure ministerstvo není, ale de facto jo. Divím se, že to ve Sněmovně prošlo tak těsně, jakkoliv všichni politici i sportovní organizace na současné uspořádání hrdinně nadávali.

No ale to jsou politici. Je třeba být proti všemu, s čím přichází momentální vláda, byť by to bylo geniální.

Nicméně – fakt se neví, co tato Agentura bude ve skutečnosti dělat a jak. Ty proklamace, které jsou nám předkládány, neříkají vůbec nic. A přitom by bylo potřeba říci:

1) Jaké bude uspořádání vztahu stát – tělovýchova. Nezdá se, že by se na tom současném, podle mne nesmyslném, mělo něco měnit. Pokud to tak skutečně zůstane, mohl se sport v pohodě nechat přifařený k MŠMT. Stálo by to míň.

Ale systém uspořádání je třeba zásadně změnit. Především je třeba zrušit ČUS (dříve ČSTV), jakožto zbytečný orgán. To, že jako první s nadšením kvitoval ustavení NSA předseda ČUS Jansta, je signifikantní. Jak jinak – je třeba nové vrchnosti podkuřovat. Ale máme-li ministerstvo sportu, nepotřebujeme ČUS. Pokud by si snad sportovní svazy přály mít nějakou zastřešující (odborovou) organizaci, je to jejich věc, ale musí si ji platit ze svého, nikoliv z peněz státu.

2) Priority a odpovědnost. Prioritou státu, potažmo NSA, musí být jediné dvě věci: Sportovní reprezentace a mládež (Sport pro všechny). Nikoliv pak Spolkový sport, který dnes naopak spotřebovává nejvíc prostředků, do sportu tekoucích. A tu se obávám, že tohle nebude v programu Agentury zahrnuto. Spolkový sport, tj. všechny soutěže, musí být v plné správě sportovních svazů, jak po stránce organizační, tak ekonomické.

3) Financování. Je třeba zrušit od základu systém dotací. Je to neprůhledný, nesystémový a korupční systém. Nahradit ho musí jasně stanovený, algoritmem řízený příspěvkový systém, založený na jasně daných pravidlech – význam daného sportu, jeho úspěšnost, jeho členská základna (mládeže), to vše dle výše zmíněných priorit.

4) Definice subjektů v tělovýchově – velmi důležitý bod. Musí být jasno, kdo je kdo, jak je v systému zařazen a jaká jsou jeho práva a povinnosti. Není to tak, že tohle je dnes přece jasné, naopak v tom je, patrně účelový, chaos. Vezměme si jen profesionální sportovce – hráče profi klubů. Vůbec nejsou zakotveni v legislativě, dokonce jsou jakoby samozřejmě považováni za podnikatele – dokonce takové, že mohou uplatňovat výdaje procentem. No – jak jinak, oni přece žádné výdaje, související s jejich „podnikáním“ nemají. Všechno jim platí klub. Přitom podle všech platných zákonů a jejich ustanovení jsou to jednoznačně zaměstnanci. Ale to jejich zaměstnavatelům – klubům – nevyhovuje, je tu otázka daní, odvodů, ... prostě proč by měli státu něco odvádět, že? Naopak po něm chtějí dotace, aby na ty platy měli.

5) To vše, a ještě mnoho dalšího (např. zákonem určené zdroje financování sportu – rozpočtové určení daní) musí být legislativně stanoveno zákonem o sportu.

No – nic z toho se nikde neprezentovalo, skutečně to vypadá tak, že se jen přesunou úředníci z MŠMT (to se přejmenuje) do jiných kanceláří, jednou tolik se jich ještě pro začátek přidá – a vše pojede vesele dál po starých kolejích. Obavy a věštby poslance Kalouska z nárůstu korupce a chaosu jsou tedy liché – žádné zprávy nebo proklamace o systémových změnách ve sportu nemáme.

Autor: Petr Utěkal | čtvrtek 20.6.2019 12:39 | karma článku: 10.66 | přečteno: 316x

Další články blogera

Petr Utěkal

Stát a sport 2

Současný stav vztahu státu a tělovýchovy ze všeho nejvíc připomíná Potěmkinovy vesnice. Jsme svědky světoborných prohlášení vrcholných představitelů ČUS, ČOV a MŠMT, jak se to teď bude dělat dobře (a za mnohem větší peníze).

7.3.2018 v 9:25 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 310 | Diskuse

Petr Utěkal

Stát a sport

V našem sportu a tělovýchově panuje naprosté bezvládí a chaos. Pokud už to někdo řídí, pak jsou to mafie vzešlé z pohrobků STB a ČSTV - a jak už to u takových společenství bývá, výhradně ve prospěch svůj a svých kamarádů.

30.7.2017 v 12:55 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 362 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Kozák! Neválej se v tom vápně a trefuj proboha bránu!

Minulé, první kolo, jsem si nafackovali, položili před sebe pár výzev, udělali několik změn v sestavě a vyrazili na Peltičův Jablonec. A hle! Hra se povedla, výsledek se povedl a ukázalo se, jak je důležitý mít svého Kangu!

23.7.2019 v 17:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nejlepší basketbalová „20“ Evropy: Opět izraelská!

V neděli 21/7 čekali přátelé Izraele na dva výsledky: politický a sportovní. Ten politický se týkal toho, jak se ve vztahu k zářijovým volbám rozhodne Ayelet Šakedová. Ten sportovní: jak dopadne finále ME v basketbalu dvacítek.

22.7.2019 v 12:25 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 120 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Ještě větší průser, než jsme si mysleli.

Tak nám o víkendu začala liga. Pro Spartu se má nová sezóna nést ve znamení totální obrody, jak herní, tak výsledkový. Pro začátek se nekonalo nic, Slovácko slavilo a sparťanský fanoušek, aby hned na startu chodil kanálama.

16.7.2019 v 17:43 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jan Kraváček

Český úspěch v pohárové Evropě

Jakkoliv bývá český fotbal často podceňovaný, jen těžko může někdo zpochybnit jeho výsledky dosažené v posledních letech v pohárové Evropě. Jak si tedy vlastně teď relativně k našim finančním možnostem vedeme a co do budoucna?

12.7.2019 v 7:05 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 1821 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal potřebuje změnu pravidel stejně jako ryba čerstvou vodu

Začíná další fotbalová sezona, všichni fandové se na ni moc těšíme, jen máme obavy, že víc jak o sport tam půjde o „šachy“, které budou provádět funkcionáři, rozhodčí nebo samotní hráči.

11.7.2019 v 0:49 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 286 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 941
Jsem člověk, který se řídí svým rozumem. Vše, co nemá logiku a postrádá elementární etiku, mne irituje.

Najdete na iDNES.cz