Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis řediteli ČT - Ing. Petru Dvořákovi, MBA

25. 04. 2013 17:09:07
Vážený pane řediteli, v minulých dnech byly v ČT odvysílány dva pořady, týkající se záměru skupiny PENTA na vybudování veřejného mezinárodního letiště Vodochody. Oba pořady obsahovaly značné množství polopravd i zjevných lží, neověřených, nebo alespoň podivným způsobem ověřených informací a celé působily dojmem spíše na objednávku vyrobených promo-klipů, nežli objektivních reportáží. Takový postup by snad bylo možno akceptovat u komerčního, nikoliv však u veřejnoprávního média.

Bohužel musím konstatovat, že tento postup uplatňuje ČT již řadu let, prakticky od okamžiku, kdy výše jmenovaný záměr naprosto nepotřebného letiště, nanejvýš nevhodně umístěného uprostřed hustě obydleného území, navíc již nyní velmi zatíženého co se životního prostředí týče, byl zveřejněn.

Celou tu dobu se snažíme s vedením ČT dohodnout na prezentaci stanovisek odpůrců letiště, kterých je nemalé množství. Jsou organizováni v devíti občanských sdruženích a ve sdružení obcí Stop letišti Vodochody. Ani jednou jsme ovšem k tomu nedostali žádný prostor, ačkoliv jsme příslušným orgánům ČT několikrát předali podklady, uvádějící odvysílaná tvrzení na správnou míru. Naše stížnosti v tomto směru, a to jak na vedení, tak na Radu ČT, zůstaly de facto bez odezvy. Jediným výsledkem je, že v každém takovém pořadu se nyní objevuje velmi zjednodušená zmínka o tom, že existují odpůrci letiště, kterým vadí hluk.

Ve zmíněných pořadech bylo jako hotová věc oznámeno, že majitel letiště má již potřebná kladná vyjádření a že letiště bude do roka 2016 zprovozněno (během zmíněných let ČT stejnou informaci odvysílala již několikrát, ovšem jako termíny byly uváděny roky 2008, 2010 či 2012). Nezaznělo ovšem, že v kauze letiště Vodochody probíhá zákonný proces EIA, který zdaleka není ukončen a o jeho výsledku nemůže být až do vydání závěrečného stanoviska ministerstva životního prostředí nic známo. ČT tedy odvysílala buď nepravdivou informaci, nebo nějakým – evidentně korupčním – způsobem získala informace, které dosud nebyly zveřejněny, dokonce ani poskytnuty účastníkům řízení, jimiž jsou zmíněná občanská sdružení a obce.

Další informace, vesměs prezentované ředitelem Letiště Vodochody panem Kačurem, jsou rovněž účelová tvrzení, mající ospravedlnit záměr a získat pro něj mediální podporu. Jedná se zejména o vlastní záměr (přeprava 3,5 milionu cestujících), podmínek provozu (vyloučení nočních letů), či vznik tisíců pracovních míst. Všechna tato tvrzení, a mnoho dalších, lze velmi snadno vyvrátit.

To určitě nelze u informací, které v pořadech ovšem nezazněly, totiž o negativním vlivu na zdraví zasažených obyvatel vlivem nadměrného hluku a imisí, o bezpečnostních rizicích provozu, daných přítomností zásobníků plynů a pohonných hmot v bezprostřední blízkosti letiště, ani o ztrátě hodnoty všech nemovitostí v regionu, jejíž suma se pohybuje v řádu miliard. A právě takové informace by veřejnoprávní televize měla svým koncesionářům přinášet.

Vážený pane řediteli, věřím, že nahlédnete oprávněnost našich námitek a jako první ředitel či manager ČT navážete s oficielními představiteli odpůrců letiště dialog a poskytnete jim oprávněný prostor v pořadech, týkajících se této kauzy.

S pozdravem

Ing. Petr Utěkal

předseda OS Klidná Bášť

Autor: Petr Utěkal | čtvrtek 25.4.2013 17:09 | karma článku: 21.12 | přečteno: 1143x

Další články blogera

Petr Utěkal

Stát a sport

V našem sportu a tělovýchově panuje naprosté bezvládí a chaos. Pokud už to někdo řídí, pak jsou to mafie vzešlé z pohrobků STB a ČSTV - a jak už to u takových společenství bývá, výhradně ve prospěch svůj a svých kamarádů.

30.7.2017 v 12:55 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 305 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Volební superdebaty: ČT jasně trumfla Novu

Lídři politických stran měli včera naposledy možnost ovlivnit nerozhodnuté voliče prostřednictvím televizních obrazovek.

20.10.2017 v 13:40 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 2966 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 3641 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.28 | Přečteno: 1262 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 998
Jsem člověk, který se řídí svým rozumem. Vše, co nemá logiku a postrádá elementární etiku, mne irituje.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.