Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřítel státu

3. 01. 2013 12:28:12
Nepřítelem našeho státu není ani Al-Kaida, čínské šunty, polské potraviny, evropská unie, nepřizpůsobiví občané, ba dokonce ani parlament, u kterých by se to nabízelo. Poněkud překvapivě je to důchodce, specielně pracující důchodce.

Posuďte sami:

1) Pracující důchodce musí odvádět pojistné na důchodové pojištění. Vůbec nechápu proč. Odpracoval zákonnou dobu, po kterou pojistné odváděl, čímž splnil podmínky zákona o sociálním pojištění a na základě toho mu byl vyměřen důchod. Ten je ovšem obecně tak mizerný, že si každý kdo může přilepšuje nějakým zaměstnáním nebo živností. Jestliže člověk splní zákonné podmínky pro přiznání důchodu, nevidím důvod, proč mu jiné ustanovení zákona ukládá povinnost platit pojištění dál. Z definice slova POJIŠTĚNÍ vyplývá, že pojištěnec ukládá nějaké prostředky do pojišťovny, která mu po dosažení smluvních podmínek vyplatí dohodnutou sumu. Pracující důchodce však za své platby pojistného už nedostane vůbec nic. Akorát může co dva roky požádat o přepočítání důchodu, což mu vynese tak zhruba 50 Kč ročně. Směšná suma v porovnání s inflací. V každé bance by za stejné vložené peníze dostal jen na úrocích mnohem více. Hlavně však je placení důchodového pojištění důchodci neetické a podle mého názoru protiústavní.

2) Co je však daleko horší, je ustanovení posledního před koncem roku přijatého zákona o tom, že pracující důchodci jako jediní ze všech daňových poplatníků nesmí odečítat slevu na dani z příjmu. To je zjevně diskriminační zákon, protože poškozuje jednu skupinu obyvatel proti všem ostatním, což odporuje ústavě. Kromě toho taky to postrádá elementární logiku (má snad zákonodárce pocit, že pracující důchodce si žije nad poměry a zneužívá sociální systém?), pokud ovšem účelem tohoto ustanovení není vyhnat důchodce z pracovního poměru či živnostenského podnikání. Tím je dostat do existenčních potíží a posléze do hrobu – což by ovšem státu velmi ulevilo v mandatorních výdajích. Toto znevýhodňování pracujících důchodců nese stejné znaky jako potlačování práv etnických, náboženských či politických skupin, což je trestným činem. Poněvadž stát a jeho úředníci se tohoto trestného činu dopustili v rámci organizované skupiny, měla by zde platit zvýšená trestní sazba. Zejména je podlost uvedeného ustanovení zřejmá při srovnání s naopak zvýhodňováním jiných skupin – poslanci, senátoři, soudci, lékaři, ... Aniž bych chtěl nadstandardní příjmy uvedených skupin napadat, musím podotknout, že způsob, jakým se to děje, je naprosto nesystémový a vůbec neodpovídá reálným poměrům příjmů a nákladů v ČR ve srovnání s jinými zeměmi EU.

Jsem přesvědčen, že zejména ustanovení zákona o zákazu odpočtu slevy na dani z příjmu si zasluhuje ústavní stížnost a vážně uvažuji o jejím podání. Pokud tak mezitím neučiní například ombudsman, jehož pozornosti by si tato záležitost jistě zasloužila. Zvláště pak proto, že uvedený zákon obsahuje chybu, pomocí které se spekulativně dá zákazu vyhnout.

Autor: Petr Utěkal | čtvrtek 3.1.2013 12:28 | karma článku: 32.36 | přečteno: 1395x

Další články blogera

Petr Utěkal

Stát a sport

V našem sportu a tělovýchově panuje naprosté bezvládí a chaos. Pokud už to někdo řídí, pak jsou to mafie vzešlé z pohrobků STB a ČSTV - a jak už to u takových společenství bývá, výhradně ve prospěch svůj a svých kamarádů.

30.7.2017 v 12:55 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 281 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jaroslav Chudáček

Dnes bude aktivován nový protokol bitcoinu SegWit

Dnes je velmi významný den pro bitcoin, protože bude aktivován nový bitcoinový protokol Segregated Witness (SegWit), který by měl mimo jiné významně zvýšit rychlost bitcoinových transakcí.

21.8.2017 v 11:05 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Pečou dobré chleby jen malí pekaři? Ne!

To klišé tady visí ve vzduchu pořád a media ho hloupě permanentně přikrmují: jen malí pekaři umí péci dobrý chléb. Jen malé pivovary vyrábějí dobré pivo. Jen malí cukráři, řezníci... dosaďte si sami.

21.8.2017 v 8:33 | Karma článku: 16.64 | Přečteno: 866 | Diskuse

Jan Matějů

Ekonomické závislosti 21. století: Dotace

Dotace jsou všudypřítomné: jdou z EU, z českého státního nebo jiných veřejných rozpočtů a státních fondů. Jen v ČR jimi ročně protečou stovky miliard.

21.8.2017 v 8:29 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 347 | Diskuse

Karel Kropš

Kanada zavádí základní příjem.

Již delší dobu se mluví o základním příjmu. Většinou si pod ním přestavujeme jednotnou sociální dávku, kterou bude pobírat každý občan státu. Kanada přišla s tříletým experimentem, který je nastaven spíše jako negativní daň.

20.8.2017 v 19:13 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 960 | Diskuse

Zdeněk Hřib

Liberální reforma zdravotnictví

Namísto toho, aby se dnes snažila každá politická strana vnutit svou vizi zdravotnictví všem ostatním, bychom se měli přestat navzájem šikanovat a umožnit každému svobodnou volbu rozsahu pojištění se zachováním solidarity systému.

20.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 219 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 996
Jsem člověk, který se řídí svým rozumem. Vše, co nemá logiku a postrádá elementární etiku, mne irituje.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.