Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu patří stát?

21. 11. 2012 13:25:12
Je to divná otázka, souhlasím. Stát nepatří nikomu, pokud se nechceme vrátit k rétorice komunismu, že stát patří lidu (vlastně dělníkům, rolníkům a pracující inteligenci). Možná že by se dalo říct, že z definice stát patří občanům. Ale zase tak moc si tím jist nejsem, sleduje zběsilé počínání státní správy bez jakékoliv logiky, etiky či odpovědnosti právě k občanům.

Tak například nová ministryně práce a sociálních věcí (to je ale divný název). Jen co byla jmenována namísto kvůli S-kartám oddemisovaného ministra Drábka, už neváhala přispěchat s tvrzením, že S-karty samozřejmě budou povinné, ať si odpůrci říkají, co chtějí. Prostě ona je majitelkou státu a ten bude skákat, jak ona píská. Poté, co ji premiér praštil přes prsty, alespoň triumfovala tvrzením, že ten, kdo si kartu nevyzvedne, prostě nedostane peníze. Tak nevím, je tak nafoukaná, tupá, nebo navedená? Možná by jí někdo měl vysvětlit, že stát může svým občanům ukládat povinnosti pouze zákonem, nikoliv jednostranným aktem nějakého úředníka.

Možná, že stát patří úředníkům. Dokonce je to nejpravděpodobnější. Už v kauze S-karet tvrdí premiér, že byl podveden, že si smlouvy o nich představoval jinak a že je vlastně ani neviděl. Jasně že nemusí vidět všechno, ale stát má mít úředníky, kteří ví, co mají dělat a dělají to výhradně ku prospěchu státu. Jenže co to je prospěch státu? Evidentně to jak se zdá není prospěch občanů, tedy definovaných majitelů státu.

Ministryni práce omlouvá její nezkušenost. Zjevně podlehla lákavému dojmu, že její moc a pravomoce jsou bezbřehé a počítám, že ji z toho brzo její ostřílení partajní a koaliční kolegové vyvedou. Oni totiž mají zkušeností s ovládáním státu a občanů dosti. Jestliže chtějí udělat nějakou prasárnu, udělají si na to zákon. Nevím, jestli má cenu tady všechny ty legislativní zmetky vyjmenovávat. Ono vlastně ani o zmetky nejde, ty zákony totiž jednoznačně sledují zájmy určitých subjektů, ať je to státní kasa, nebo banky, nebo stavitelé předražených dálnic, nebo podnikatelé v cestovním ruchu, nebo provozovatelé prašných, hlučných a obecně životní prostředí poškozujících fabrik, letišť atd.

Vezměte zákon o DPH. Nemám na mysli skutečnost, že její sazby se ustavičně mění a staly se předmětem vnitrostranických a vnitrokoaličních bojů a rádoby zasvěcených komentářů médií. Mám na mysli fakt, že se stát prostřednictvím tohoto zákona chová k plátcům daně jako prase. Plátce musí odvést státu DPH již v okamžiku vystavení faktury, nebo dokonce i dříve, ačkoliv ještě vůbec nedostal zaplaceno a někdy ani nedostane. Naopak když on sám zaplatí fakturu včetně DPH svému dodavateli a ten následně daň státu neodvede, musí ji státu zaplatit sám! A to neprodleně. Jinak dostane pokutu a zaplatí penále. Přitom stát vrací při nadměrném odpočtu daň s dvouměsíčním zpožděním a jedná-li se o větší sumu, pošle na plátce kontrolu, aby to ještě více zdržel.

Vezměte protihlukovou legislativu. Hluk je velmi nebezpečná a zákeřná záležitost. Na nemoci způsobené nepřiměřenými hlukovými zátěžemi umírá v ČR ročně několik stovek lidí, což jest mnohem více, než např. na otravy metanolem. Příslušná hluková legislativa spadá pod ministerstvo zdravotnictví a hlavního hygienika. Minulý HH Dr. Vít se naprosto nelogicky leta snažil o zvýšení či zrušení hlukových limitů, ač by jako úředník ministerstva zdraví měl usilovat o pravý opak. Zjevně tvořil příslušnou legislativu na objednávku výše zmíněných lobby. Poté, co byl nucen své místo opustit, nastoupil nový HH. Jakmile byl požádán o přezkoumání vadné legislativy, vyžádal si podklady, které samozřejmě dostal. Jenže je předal k posouzení právě úředníkům, kteří ještě za Dr. Víta kritizované normy vyplodili.

Prostě stát patří úředníkům. Ty lze zkorumpovat mnohem snadněji a levněji než premiéra či ministry. Ale komu pak stát slouží? Komu patří?

Autor: Petr Utěkal | středa 21.11.2012 13:25 | karma článku: 13.68 | přečteno: 778x

Další články blogera

Petr Utěkal

Stát a sport

V našem sportu a tělovýchově panuje naprosté bezvládí a chaos. Pokud už to někdo řídí, pak jsou to mafie vzešlé z pohrobků STB a ČSTV - a jak už to u takových společenství bývá, výhradně ve prospěch svůj a svých kamarádů.

30.7.2017 v 12:55 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 281 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Katarína Lorenčíková

Ta do Prešova a iné jazykovtipy... (-: Učte sa jazyky a trénujte mozog! Do teho!

Hneď ráno keď vstanem, preklikávam z angličtiny na ruštinu a potom na taliančinu...Tento ranný tréning mi umožňuje trénovať mozog... Azbuka je srandovná. Ja som nemala sa možnosť učiť azbuku v škole.

22.8.2017 v 3:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Zdenek Horner

Stvořil bůh lesby a homosexuály?

Odkud pochází vyvyšování se nad komunity LGBT+? Je to stále stejné. Křesťanská věrouka neučinila pokroky, které by reformovaly veřejné mínění. Vědecké poznatky jsou stále příliš slabé, abychom se podle nich řídili.

22.8.2017 v 2:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Jan Dvořák

Brežněv v 68 roce už dávno věděl, že socialismus je nereformovatelný

Jakoby do dubu mluvil od zimy do srpna osmašedesátého roku Leonid Brežněv do Alexandra Dubčeka, když mu se soudružskou trpělivostí dával najevo nelibost s jeho kočírováním pražského jara na cestu kontrarevoluce

21.8.2017 v 22:56 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 173 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 179 | Diskuse

Vlastík Fürst

Teror na denním pořádku

„Vlastně se nic neděje“, takový dojem můžeme mít ze zpráv médií i z výroků některých zdejších blogerů. Jeden diskutér napsal: „Na silnicích každý rok zemře daleko víc lidí, než kolik zabijí teroristi, tak s tím pořád nestrašte!“

21.8.2017 v 20:35 | Karma článku: 30.55 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 996
Jsem člověk, který se řídí svým rozumem. Vše, co nemá logiku a postrádá elementární etiku, mne irituje.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.